Arda Güler’in de içinde bulunduğu Real Madrid’ otobüsü Almanya’da kaza yaptı

Sıradaki içerik:

Arda Güler’in de içinde bulunduğu Real Madrid’ otobüsü Almanya’da kaza yaptı

e
sv

İnşaat ustası da artık karaborsada: 50 bin TL maaş var, eleman yok

13 Şubat 2024 04:00
avatar

ihsan

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Adana’nın Torbalı ilçesindeki inşaat sektöründe yaşanan kalifiye eleman sıkıntısı, giderek büyüyen bir sorun haline geliyor. Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun’un verdiği bilgilere göre, inşaat sektöründe çalışanların aylık ücretleri 50 bin TL’yi aşmış durumda. Özellikle kalıp, sıva, demir gibi uzmanlık gerektiren mesleklerde eleman bulmak neredeyse imkansız hale gelmiş durumda.

Olgun, “Sıvacı, boyacı, kalıp ustasının günlük yevmiyesi 2 bin TL’yi buldu. Sektörde bırakın kalifiye elemanı, vasıfsız eleman bile karaborsaya düştü. Sıvacılar, demirciler, kalıpçıların maaşları, beyaz yakalı çalışanların maaşlarından daha yüksek seviyede” ifadelerini kullandı.


Arda Güler’in de içinde bulunduğu Real Madrid’ otobüsü Almanya’da kaza yaptı

6 Şubat 2023’teki deprem felaketi, bölgede hızla başlayan konut inşaatlarıyla birlikte kalifiye eleman bulma sorununu daha da artırdı. İnşaat sektöründe çalışanların günlük yevmiyeleri 2 bin TL’ye kadar çıkarken, uzmanlık gerektiren işlerde usta ve yardımcı eleman eksikliği yaşanıyor.

Başkan Olgun, gençlerin inşaat sektörüne olan ilgisinin azaldığına dikkat çekti ve “18 ile 25 yaş arası genç nesil, bu sektörü tercih etmiyor” dedi.

Olgun ayrıca, inşaat sektöründe işçi maaşlarının giderek arttığını belirtti ve “İşçilerin aylık maaşları ortalama 50 bin lirayı aşıyor. Günlük olarak bin 500 ile 2 bin lira arasında değişen ücretler, mesailerle birlikte aylık 60-70 bin lirayı buluyor” şeklinde konuştu.

İçeriğimizi beğendiyseniz yorumunuz esirgemeyin.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli