MEB İkinci Dönem Birinci Ortak Yazılı Sınav Tarihleri Açıklandı

Sıradaki içerik:

MEB İkinci Dönem Birinci Ortak Yazılı Sınav Tarihleri Açıklandı

e
sv

Merkez Bankası’ndan ‘enflasyonda zayıflama’ mesajı

06 Şubat 2024 12:28
avatar

ihsan

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Merkez Bankası, dün açıklanan enflasyon verisi sonrası yayımladığı Aylık Fiyat Gelişmeleri raporunda, “Ocak ayında gerçekleşen yükselişin ardından, izleyen dönemde enflasyonun ana eğiliminin zayıflayacağı değerlendirilmektedir” şeklinde bir mesaj verdi. Rapor, ocak ayında üretici fiyatlarındaki aylık artışın maliyet gelişmeleriyle uyumlu olarak kuvvetlenirken, yıllık üretici enflasyonunun ise yatay seyrettiğini belirtti.

Geçen ay tüketici fiyatlarının yüzde 6,70 yükselerek yıllık enflasyonun ise 0,09 puan artarak yüzde 64,86 seviyesine ulaştığı ifade edildi. Rapora göre, ocak ayındaki enflasyon artışında doğal gazın etkisinin belirgin olduğu ve bu durumun mevsimsel etkilerden ve doğal gaz etkisinden arındırılmış tüketici enflasyonunda da artışa neden olduğu kaydedildi.

Ayrıca, raporda yer alan verilere göre, Türkiye İstatistik Kurumu’nun hane halkı tüketim kalıplarındaki değişiklikleri dikkate alarak tüketim sepeti ve ağırlık yapısını güncellediği belirtildi. Bu güncelleme sonucunda, gıda ve enerji alt gruplarının sepet içindeki ağırlıklarının azaldığı, temel mal ve hizmet gruplarının ağırlıklarının ise arttığı ifade edildi.

Raporda ayrıca, mevsimsel etkilerden arındırılmış verilere göre, aylık fiyat artışlarının önceki aya kıyasla B ve C endekslerinde belirgin şekilde yükseldiği vurgulandı. Hizmet grubundaki fiyat artışlarının özellikle yüksek olduğu, örneğin ocak ayında hizmet fiyatlarının yüzde 12,14 arttığı, grup yıllık enflasyonunun ise yüzde 89,72 olduğu belirtildi.

Raporda ayrıca, kırmızı et fiyatlarındaki yükselişin devam ettiği ve kira grubunda da önemli ölçüde artış görüldüğü bilgisi yer aldı. Bu veriler, enflasyonun özellikle belirli kalemlerde yoğunlaşan bir şekilde arttığını gösteriyor.

Sonuç olarak, Merkez Bankası’nın raporu, enflasyonun ana eğiliminin zayıflayacağı yönünde bir değerlendirme sunarken, raporda yer alan verilerin ekonomi ve fiyat seviyeleri üzerindeki etkilerini gösteriyor ve gelecek dönemde enflasyonun seyri konusunda önemli ipuçları sağlıyor.

İçeriğimizi beğendiyseniz yorumunuz esirgemeyin.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli